35th Division Hall of Fame Inductees
 
Listed below is the class number and induction year.
Click each class to read the biographies of the inductees.
 
 Class I    inducted in 2009 Class VIII inducted in 2016 
 Class II   inducted in 2010 Class IX    inducted in 2017
 Class III  inducted in 2011
 Class X     inducted in 2018
 Class IV  inducted in 2012 Class XI    inducted in 2019
 Class V   inducted in 2013 Class XII   inducted in 2020
 Class VI  inducted in 2014 Class XIII  inducted in 2021
 Class VII inducted in 2015 
 

  1. Major General Jack Strukel, Jr.

    Hall of Fame Class III
  2. Major General Edmund B. Sebree

    Hall of Fame Class II
  3. Major General Charles H. Browne, Jr.

    Hall of Fame Class III
  4. Lieutenant Colonel Henry G. "Hank" Morgan

    Hall of Fame Class III
  5. Technical Sergeant William J.H. "Herm" Genrich

    Hall of Fame Class III
  6. PFC Abelardo R. "Al" Navarrette

    Hall of Fame Class III
  7. Captain William Carl Miller

    Hall of Fame Class III
  8. Major General Paul W. Baade

    Hall of Fame Class I
  9. Colonel George T. "Tommy" O'Connell

    Hall of Fame Class III
  10. Staff Sergeant Vernon L. Allison

    Hall of Fame Class II
  11. Colonel Edmund R. Casey

    Hall of Fame Class IV
  12. Captain John A. Kerner (Kapstein)

    Hall of Fame Class IV
  13. Brigadier General John W. Breidenthal

    Hall of Fame Class IV
  14. Captain Maurice H. Knott

    Hall of Fame Class IV
  15. Captain Walter R. "Hank" Harrington

    Hall of Fame Class IV
  16. Brigadier General Theodore L. Futch

    Hall of Fame Class IV
  17. Major General Francis S. Greenlief

    Hall of Fame Class III
  18. Captain Alexander R. Skinker

    Hall of Fame Class I
  19. Colonel Paul A. Fall

    Hall of Fame Class I
  20. Major William Graham Gillis, Jr.

    Hall of Fame Class I
  21. Brigadier General Thomas J. Kennedy

    Hall of Fame Class I
  22. Colonel Bernard Albert Byrne

    Hall of Fame Class I
  23. Staff Sergeant Carl J. Frantz, Jr.

    Hall of Fame Class I
  24. Sergeant Richard J. O' Brien

    Hall of Fame Class I
  25. Captain Sidney K. Strong

    Hall of  Fame Class II
  26. Major General Butler B. Miltonberger

    Hall of Fame Class I
  27. Captain Lawrence Malmed

    Hall of Fame Class II
  28. Private Nels T. Wold

    Hall of Fame Class I
  29. Captain (President) Harry S. Truman

    Hall of Fame Class I
  30. Technical Sergeant Kenneth L. Faulkner

    Hall of Fame Class II
  31. Staff Sergeant Raymond M. Kirkland

    Hall of Fame Class II
  32. Technician 5th Grade Harold J. Lange

    Hall of Fame Class II
  33. Colonel Angelo P. Demos

    Hall of Fame Class II
  34. Private First Class James G. Graff

    Hall of Fame Class V
  35. Staff Sergeant Junior James Spurrier

    Hall of Fame Class I
  36. Platoon Sergeant Noel R. Long

    Hall of Fame Class XI
  37. Lieutenant Colonel Alfred E. Thomsen

    Hall of Fame Class IV
  38. Captain Joseph B. Scully

    Hall of Fame Class VIII
  39. Second Lieutenant Edwin R. Bleckley

    Hall of Fame Class VIII
  40. Second Lieutenant Frank A. Gonzales

    Hall of Fame Class IX
  41. Private First Class Augustine G. Martinez

    Hall of Fame Class IX
  42. Private First Class Ralph S. Lilly

    Hall of Fame Class IX
  43. Private First Class Murray Leff

    Hall of Fame Class VII
  44. Captain Joseph Giacobello

    Hall of Fame Class X
  45. Master Sergeant Bernard Deghand

    Hall of Fame Class VII
  46. Staff Sergeant Frank Holmes

    Hall of Fame Class XI
  47. Captain (Dr.) Otto L. H. Hine

    Hall of Fame Class XII
  48. Technical Sergeant Clarence T. "Click" Kemper

    Hall of Fame Class XII
  49. Major William M. Denny

    Hall of Fame Class XII
  50. Private First Class Keith N. Bullock

    Hall of Fame Class XIII
  51. Major Norman C. Carey

    Hall of Fame Class XIII
  52. Second Lieutenant John H. Fling

    Hall of Fame Class XIII
  53. Major (Dr.) Ernest W. Slucher

    Hall of Fame Class X
  54. Lieutenant Colonel Homer W. Kurtz

    Hall of Fame Class VI
  55. Private First Class Arthur Germano

    Hall of Fame Class X
  56. Second Lieutenant Albert J. Gibeau, Jr.

    Hall of Fame Class V
  57. First Lieutenant Odie T. Stallcup

    Hall of Fame Class V
  58. Technical Sergeant Donald L. Giles

    Hall of Fame Class V
  59. Captain Elwin I. Shopteese

    Hall of Fame Class V
  60. Technical Sergeant John E. "Gene" Weick

    Hall of Fame Class V
  61. First Lieutenant Lyle J. Bouck, Jr.

    Hall of Fame Class VIII
  62. Private First Class Robert R. Holmes

    Hall of Fame Class VI
  63. Brigadier General Fredrick C. Roecker, Jr.

    Hall of Fame Class IV
  64. Lieutenant Colonel Dwight F. Davis

    Hall of Fame Class VI
  65. Colonel James A. Huston

    Hall of Fame Class VI
  66. Lieutenant Colonel George J. Melochick

    Hall of Fame Class VI
  67. Captain Samuel G. O' Brien

    Hall of Fame Class VII
  68. Staff Sergeant Jack L. Ulmer

    Hall of Fame Class VII
  69. Private First Class Halbert Edward Olson

    Hall of Fame Class VII
  70. Sergeant Lawnie Coffman

    Hall of Fame Class VII
  71. Major Orval E. Faubus

    Hall of Fame Class VI
dfg